Z novin čtu už jen Parlamentní listy, ani Lidovky ne

11. 01. 2019 11:58:58
V Parlamentní listech si vždy parádně počtu. Ani jednou se mi nestalo, abych litoval, že jsem na ně kliknul

Sotva se žena vrátila z práce, poručil jsem jí, ještě si ani nesedla, ničeho se nenapila, nic nepozřela, aby zatopila v lázeňských kamnech a ohřála mi vodu, dostal jsem totiž náramnou chuť na horkou koupel.

„Taková horká koupel hned po ránu naladí člověka příjemně na celý den, i kdyby si pak třeba pustil Českou televizi,“ básnil jsem

„Nech mne, prosím tě, odpočinout,“ prosila mne ale žena, celá se chvějíc vysílením, „celou noc jsem oka nezamhouřila.

A pak ta strašná cesta domů!

Čtyři kilometry jsem šla od vlaku hlubokým sněhem, bořila se do něj až po kolena, muselo sněžit celou noc.“

Ale já pro ni neměl ani trochu pochopení.

„Starám se o děti, abys mohla chodit do práce i v zimě?

Starám,“ odbyl jsem ji a znatelně zvýšil hlas, „snad nechceš, abych se ti staral o děti, a ještě si sám zatápěl v lázeňských kamnech, když se chci okoupat?“

„Jenom se trochu prospím.

Hodinku nebo dvě.

A pak ti ráda v kamnech zatopím.

Vydrž to, prosím, udělej mi to k vůli,“ žádala mne žena.

„To známe!

Hodinku nebo dvě si pospím!“ div jsem se nerozesmál, neboť jsem dobře věděl, že mi žena lže, „teď máme devět a ty budeš chrnět nejmíň do dvou, vždycky, když přijdeš z noční, chrníš nejmíň do dvou.

Když si teď lehneš, tak už tě nevzbudím.

To na mě nezkoušej.

Nebo...!“

„Co nebo!?“ vkradl se do hlasu ženy vzpurný, mne vždy spolehlivě dráždící tón, který mne byl schopen přivést k naprosté nepříčetnosti, kdy jsem nad sebou ztrácel jakoukoliv kontrolu.

„Však ty dobře víš co!“ zakřičel jsem bez obav, protože děti jsem ráno odvedl, respektive odvezl na saních do lesní školky vzdálené cca 7 km, zpátky měly přijít samy, velké už jsou na to dost.

Křik na ženu zaúčinkoval. Dobře věděla, že je to z mé strany poslední varování, že nedám obměkčit ani trochu jejími prosbami.

„Kde jsou třísky?“ zeptala se, když se sklonila u lázeňských kamen.

„Vidíš, to jsem ti zapomněl říct. Ještě musíš udělat třísky. A taky nanosit vodu do lázeňských kamen, já jsem se k tomu nějak nedostal. Chtěl jsem to všechno nachystat, ale nepodařilo se,“ řekl jsem omluvně a dodal, „já si zatím přečtu Parlamentní listy.“

Zahloubal jsem se do Parlamentních listů, zatímco manželka vyšla ven, aby se za chvíli vrátila s hrstí smolnatých třísek. Ale teď ještě musela nanosit vodu. Vzala dvě plastová vedra a zase odešla ven na dvůr, aby se vzápětí ozvalo rytmické vrzání pumpy, kterou jsem jí nařídil na zimu důkladně obalit, aby nezamrzla, až přijdou mrazy, sama by na to nepřišla, myslí jen na práci.

Pro vodu šla žena ven celkem čtyřikrát, zatímco já pořád četl Parlamentní listy, větu za větou, slovo za slovem, písmeno za písmenem. Konečně byla lázeňská kamna naplněna vodou až po okraj. Žena vzala Lidové noviny, roztrhala je, zmuchlala a vložila do kamen spolu s třískami. Pak vzala zápalky a celé to podpálila.

Novinový papír se ihned vzňal a od něho chytily i třísky. Nic z toho jsem neviděl, čta pořád Parlamentní listy, to vše dělo se za mými zády a bez mého sebemenšího přispění. Teprve až praskot polínek, která žena do kamen následně přiložila, podle staré rodinné tradice topíme v lázeňských kamnech jen měkkým dřevem, mne přiměl, abych vstal.

„Ech, tyto pravdivé informace, to je náramná věc, skrývá se v nich netušená moc, protože lidé, kteří znají pravdu, nemají z ničeho strach, vyjdou do ulic, než bys řekl švec,“ pravil jsem a položil ženě ruku na rameno, „jsi hodná, díky.

Bez tebe bych byl poloviční.

Ještě dones pár polen a pak už si jdi lehnout, ať se prospíš, nezapomeň, že večer jdeš zase do práce. Vodu už si napustím do kádě sám, já bych ty noční vůbec nedal. Zhroutil bych se po třech dnech.“

„Bude to stačit, nebo mám ještě něco donést?“ zeptala se žena, když přinesla polena a složila je vedle lázeňských kamen.

„Už nic nenos, bude to stačit,“ řekl jsem ženě, která tak mohla jít spát na pec.

Já se vrátil k Parlamentním listům, od kterých jsem vstával jen, když bylo třeba přiložit. Za hodinu a něco ale už byla voda v lázeňských kamnech dokonale ohřátá. Přelil jsem horkou vodu do kádě a hezky se do ní naložil tak, že mi z ní vyčuhovala jen hlava. Venku za okny naší chalupy bylo neskutečně bílo, jako bychom snad ani nežili v dnešní složité době, ale v nějakém minulém století.

Autor: Karel Trčálek | pátek 11.1.2019 11:58 | karma článku: 19.76 | přečteno: 1045x

Další články blogera

Karel Trčálek

Na počínání aktivistů z Kliniky nespatřuji nic odsouzeníhodného

Jeden ze zdejších blogerů nás vyzývá, abychom si natáhli tvrdé boty a vyrazili na aktivisty z Kliniky. Fajn, nemám nic proti tvrdým botám, ale neměl by s nimi začít u sebe?

19.1.2019 v 15:31 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 2542 | Diskuse

Karel Trčálek

Totalitní paranoia 2019: „Budou nás čučkaři učit dějepis?“ Historie se opakuje!

Taky si můžete ukroutit hlavu nad iniciativou tajné policie, která chce, kromě zatýkání a likvidace nepohodlných osob, učit i dějepis? Pak nejste sami

18.1.2019 v 16:01 | Karma článku: 32.12 | Přečteno: 2063 | Diskuse

Karel Trčálek

S moderátorkou Alex (znáte z TV Barrandov) na noční komentované prohlídce Hradu

Těchto komentovaných prohlídek Hradu se nikdy nenabažím. Znova a znova se na ně budu vydávat se zatajeným dechem, co mě zase nadchne k zbláznění

17.1.2019 v 13:50 | Karma článku: 18.55 | Přečteno: 700 | Diskuse

Karel Trčálek

Královna Koloběžka zase perlila na ČT 24 o Palachově týdnu

Česká televize ukázala svou pravou tvář. Do ČT 24 pozvala známou pražskokavárnici, aby vzpomínala na Palachův týden. Proč ale nepozvala poslance Ondráčka nebo někoho z Bartolomějské, aby nám řekli, jak to tehdy opravdu bylo?!

16.1.2019 v 13:57 | Karma článku: 35.88 | Přečteno: 8344 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vlastimil Podracký

Recenze knihy: Prolomení hradeb

Ohledně nebezpečí islamizace Evropy se objevilo mnoho knih. Kniha Petra Hampla Prolomení hradeb je jednou z těch zdařilých sociologických úvah snažící se postihnout současné paradigma výměny etnik v Evropě.

21.1.2019 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Řecko: Další zklamání

Řekové, kyperští i v „mateřské“ zemi, jsou hlavními viníku rozdělení Kypru a obsazení jeho severní části tureckými vojsky, což posléze vyústilo ve vyhlášení Severokypreské turecké republiky.

21.1.2019 v 11:15 | Karma článku: 20.80 | Přečteno: 611 | Diskuse

Dan Vávra

Děti jsou přežitek

Děti jsou otravná ekonomická zátěž a omezení pohodlí co pořád řve. Maximálně mít jedno aby člověk nepřišel do řeči, ale lepší je stejně kočka. A pak se jednoho dne po dekádách samoty vsáknete do matrace a nic po vás nezůstane.

21.1.2019 v 10:22 | Karma článku: 36.52 | Přečteno: 1957 | Diskuse

Andrej Ruščák

Dnešní maskulinita je do značné míry toxická. Ale tradiční není ani náhodou

Ačkoliv jsem si vědom toho, že fakt, že se o firmě Gillette bude mluvit, je přesně důvod, proč kontroverzní reklamní kampaň rozjeli, otevřeli tím ve společnosti téma, které je potřeba adresovat a rozebrat.

21.1.2019 v 10:07 | Karma článku: 17.68 | Přečteno: 693 | Diskuse

Jiří Nápravník

Huawei a Internet plný špionážních programů

Nikdo neukázal kde jsou chyby nebo zadní vrátka v zařízeních firmy Huawei. Celá kauza spíš ukazuje na souboj o trhy. Ještě podivnější je to v okamžiku, když si uvědomíme, že jiné programy jsou děravé jak cedník a nikomu to nevadí.

21.1.2019 v 8:01 | Karma článku: 34.72 | Přečteno: 1232 | Diskuse
Počet článků 948 Celková karma 21.16 Průměrná čtenost 1018

Náhodný host v tichých čajovnách. Zatímco čekám na čaj, lidé venku někam spěchají. Já ne, nemám kam a proč

Najdete na iDNES.cz