Poslední rozloučení s vlastním dítětem

4. 10. 2019 17:40:30
V životě každého rodiče přijde ta chvíle, kdy se musí naposled rozloučit s vlastním dítětem. U nás jsme to zvládli, myslím, víc než důstojně

Naše zlato dovršilo pátý rok svého života a tak nadešel onen, všemi rodiči toužebně vyhlížený čas, kdy nás mělo navždy opustit. Po dlouhém studiu všech možných facebookových pramenů jsme usoudili, že nejlepším mobilem pro naše dítě bude nejnovější ohýbací Samsung, protože děti rády pořád něco ohýbají, navíc se třemi objektivy, bez kterých se dnešní děti prostě už neobejdou.

Slavnostně jsme nastrojili sebe i naše zlatíčko, pozvali babičky a dědečky, jakož i veškeré ostatní příbuzenstvo, a v tomto rodinném kruhu se naposled rozloučili s naším zlatíčkem.

Původně měla pronést řeč na rozloučenou manželka, ale té se dojetím zadrhl hlas hned v první slabice, a tak jsem se musel řečnické role ujmout narychlo já.

„Milé naše dítě,“ začal jsem, natáčen všemi přítomnými na jejich mobily, a bez váhání pokračoval dál, „právě jsi završilo pátý rok do života, znamená to, že za rok půjdeš do školy.

Jsi už velké, a proto nemá smysl, abychom si tě dále přivlastňovali, teď už nenáležíš nám, ale oné tajemné síle, která již zcela ovládá naše životy, síle, proti které jsme zcela bezmocní.

I kdybychom si tě chtěli ještě nastokrát nechat, i kdybychom ne na stokrát, ale na tisíckrát chtěli na tebe nějak výchovně působit, není to možné, protože není možné, aby pětileté dítě ještě nemělo mobil, je to naprosto vyloučeno z mnoha a mnoha důvodů, v neposlední řadě i z toho, že sotva bys mohlo chodit do školky, jež je, jak, známo, poslední rok povinná, bez mobilu.

A co teprve ve škole, do které, jak už bylo řečeno, budeš za rok chodit?

Jak tam bys ses chtělo učit, jak tam bys chtělo fungovat bez mobilu, jak tam by ses chtělo začlenit do třídního kolektivu na sociálních sítích, nemajíc mobil, jsou bez něho nabarveným ptáčetem?

Dáváme ti dnes tedy do rukou tvůj první mobil. Ztrácíme tě sice tím navždy, ale ztrácíme tě pro tvé dobro, náš smutek z toho musí přebít hřejivé vědomí vzorně a poctivě splněné rodičovské povinnosti, protože mobil, který ti dnes dáváme, je ten nejlepší možný a to nejen proto, že je ohýbací.

Ano, plníme dnes svoji posvátnou rodičovskou povinnost, dáváme ti tvůj první mobil a věříme, že tě bude věrně doprovázet životem tak, jako jsme tě věrně až do této chvíle doprovázeli my.

Miluj tento svůj mobil, pečuj o něj s největší láskou, protože od této chvíle nebude pro tebe existovat už nic jiného než jen on. Budeš s ním usínat, budeš se s ním probouzet, nebudeš myslet na nic jiného, nedáš jej z ruky, budeš na něj bez přestání hledět, zkrátka a dobře, bude pro tebe vším, bude pro tebe potvrzením, a to nejen úředním, tvé existence, kdežto nic jiného pro tebe již nebude existovat, včetně nás, respektive, bude všechno pro tebe existovat jen skrze tvůj mobil.

Brzy se staneš digitálním dementem s poruchami poznávání a sníženými mentálními schopnostmi, dementem, který bez mobilu nemůže vydržet ani sekundu, tvůj mozek bude vymýván tisíckrát důkladněji, než ti ho dosud vymývaly Zprávičky na ČT, ale my nijak proti tomu nezakročíme, jak bychom taky mohli, kdyže nemáme na tebe již nejmenšího práva?

Tvůj život se nyní již nebude odehrávat v rodinném kruhu, ale na sociálních sítích, sociální sítě budou tvá rodina, jež tě bude vychovávat, a když přece jen jakousi zvedneš oči od mobilu a popatříš na nás, bude to, jako bys hledělo na cizí, zcela neznámé lidi.

Ale co více si může dobrý rodič přát?

Vždyť cílem každého musí být, aby své dítě vypravil co nejlépe do života, to jest, aby ho učinil co nejvíce konkurenceschopným, a sotva jsme ti mohli pořídit lepší mobil.

Věř nám, naše milované dítě, že jsme na tebe právem pyšní a hrdí, když držíš v ruce nejnovější, navíc ke všemu ještě ohýbací mobil, a věř nám, že uděláme všechno proto, i když už pro tebe nebudeme existovat, aby mobil, který budeš držet ve své ruce, byl vždy ten nejlepší možný na trhu!

Jen ať všichni na facebooku vidí, že naše zlato má ten nejlepší mobil!

Ztrácíme tě dnes navždy, tvé úsměvy, tvé šťastné pohledy už nebudou patřit nám, ale tomu, co spatříš na displeji svého telefonu, ale sotva může být pro rodiče, již myslí své rodičovství vážně, šťastnější den než tento, den posledního rozloučení s jejich dítětem!

Tady ho máš, svůj první chytrý mobil.“

Po celou dobu mého proslovu hledělo naše zlato na mobil, který jsem držel v ruce. Když jsem mu ho podával, vytrhlo mi ho z ruky.

Kdybyste viděli, jak se mu rozsvítily štěstím oči, protože někteří jeho vrstevníci ve školce už mobil měli.

I tchyně, která mne jinak nemusela, a která do mne bez přestání na sociálních sítích ryla, mne uznale poklepala na rameno: „Dobře jsi vychoval mé vnouče!

Ani ti nepoděkovalo, jak je šťastné, že má mobil.

Ale nezapomeň, že jste ho neztratili jen vy, ale i my, jeho prarodiče.“

Nebyla by to tchyně, aby si nerýpla.

Ale já jsem si to nenechal líbit.

„Ale maminko, co to vykládáte?

Vždyť mu můžete teď kdykoliv zavolat, když má mobil, nebo s ním komunikovat přes WhattsApp.

Vy jste ho teď neztratili, ale získali,“ opáčil jsem s nejsladším úsměvem a dodal, „ale teď už maminko promiňte, sama vidíte, že nemám čas, protože to musím dát na facebook.

Přece byste sama nechtěla, abychom to neměli na facebooku.“

Vytáhl jsem svůj mobil a začal po něm hbitě přejíždět, tchyně sklapla, ony ty chytré mobily opravdu nejsou někdy špatná věc.

Autor: Karel Trčálek | pátek 4.10.2019 17:40 | karma článku: 12.94 | přečteno: 550x

Další články blogera

Karel Trčálek

Sametovou revoluci nám ukradl Havel

Možná Babiš taky krade jako všichni ostatní, ale největší polistopadové krádeže se dopustil Václav Havel, který nám ukradl sametovou revoluci přímo před nosem

20.11.2019 v 8:16 | Karma článku: 18.26 | Přečteno: 930 | Diskuse

Karel Trčálek

Demokratů máme mrtě, teď už jen, abychom měli i demokracii

Kdekdo je u nás demokrat, dokonce i ten Okamura nebo Klaus ml., jen já jsem neobolševik a navíc ke všemu ještě zelený

19.11.2019 v 10:12 | Karma článku: 14.87 | Přečteno: 287 | Diskuse

Karel Trčálek

Ukradená sametová revoluce Ladislava Větvičky

Byla zde publikována spousta textů na téma výročí sametové revoluce, a za sebe mohu zodpovědně říct, že některé z nich byly velmi podnětné a velmi inspirativní, za což touto cestou jejich autorkám a autorům mnohokráte děkuji

18.11.2019 v 10:19 | Karma článku: 19.42 | Přečteno: 756 | Diskuse

Karel Trčálek

Nikdy jsem neměl rád ty fanatické ultralevičáky z Letné, Národní třídy a Václávaku!

Opravdu si nevzpomínám, že bych je někdy měl rád, a pokud jsem byl dnes na Národní třídě, tak jen čirou náhodou

17.11.2019 v 18:41 | Karma článku: 11.91 | Přečteno: 453 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Petr Omelka

Terorista všude, kam se podíváš

Píše se to. Člověk, co zrovna nežije někde na Aljašce mimo civilizaci ve srubu, to má na talířku každý den.

20.11.2019 v 11:36 | Karma článku: 11.20 | Přečteno: 283 | Diskuse

Liběna Hachová

Umíte se poflakovat?

Vypustit všechny povinnosti z dohledu, na práci zapomenout, někam se svalit, vyhodit nožky nahoru a jen tak zbůhdarma koukat.

19.11.2019 v 19:36 | Karma článku: 13.68 | Přečteno: 248 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Filantropem se nestaneš, filantropem se rodíš

Přemýšlím nad všemi sbírkami, které vidím na různých webových stránkách mnoha organizací, které pomáhají především dětem nebo rodinám, jejichž finanční situace je, bohužel, nemocí dítěte naprosto zoufalá. Mnohdy tyto nechápeme.

19.11.2019 v 18:33 | Karma článku: 17.01 | Přečteno: 367 | Diskuse

Karel Ábelovský

Všechno zlé, je prý k něčemu dobré (úvaha nad sporákem a špinavým hrncem)

... a tak tu sedím kousek od kamen, kde praská hořící dříví, popíjím horký, lipový, tedy "svěže zelený" čaj, a přemítám, jak to tedy je. Co je dnes zlé a k čemu to bude dobré. Zlý je strach, pokud zcela ovládne vaši mysl, tak, že

19.11.2019 v 15:55 | Karma článku: 13.10 | Přečteno: 320 | Diskuse

Martin Faltýn

Mohou za "Letnou" Simpsonovi, South Park a Sponge Bob?

Řekneme si to rovnou: 250-300.000 lidí není maličkost. Z hlediska 10.650.000 obyvatel ČR je to sice % nepříliš vysoké číslo; dnes je rozhodující nejen počet, ale síla hlasu. Vemte si takovou jednu Gertu třeba.

19.11.2019 v 10:33 | Karma článku: 23.06 | Přečteno: 706 | Diskuse
Počet článků 1225 Celková karma 18.79 Průměrná čtenost 990

Náhodný host v tichých čajovnách. Zatímco čekám na čaj, lidé venku někam spěchají. Já ne, nemám kam a proč

Najdete na iDNES.cz