Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 31. května 2020 Kamila

Jak můžu být v inteligentní karanténě, když nemám ani platební kartu, ani mobil?

27. 03. 2020 17:34:32
Od takzvané inteligentní karantény, která se má spustit v pondělí, je už jen docela malý krůček k systému sociálního kreditu. Tak nás ten čínský virus přece jen nakonec dostal. Ale zdraví je samozřejmě přednější...

Věděl, že se porušení inteligentní karantény trestá velmi přísně, že nad každým, kdo je přistižen při tom, že porušil karanténu, je vynesen nemilosrdný ortel připojení k plicní ventilaci a mimotělnímu oběhu.

„Přistoupí k tobě lidé v ochranných oblecích, změří ti teplotu, prohlásí, že ji máš zvýšenou, naloží tě do sanitky, odvezou do nemocnice, tam tě připojí k plicní ventilaci a taky mimotělnímu oběhu, a to je konec. Pak už jen ministr zdravotnictví na tiskovce, stroze oznámí, že jsi byl starý, nebo nemocný a proto jsi zemřel,“ šeptalo se mezi lidmi.

Znal i pár lidí, co tak navždy zmizelo. Byli v karanténě, stejně jako on, jako všichni. Ale nevydrželi to, museli ven, jinak by se doma zbláznili, nebo možná se už i zbláznili (a snad to bylo i někým tajným cílem, aby se všichni zbláznili, celý svět) z Chalupářů, Nemocnice na kraji města, z Menšíků a Bohdalových, z věčného opakování finále hokejové ligy z roku 1986 a taky Nagana, možná právě proto je popadla je nezvladatelná touha utéct z inteligentní karantény a pak je, nebožáky, tam venku hned chytli, připojili k plicní ventilaci a taky mimotělnímu oběhu a už je nikdo nikdy neviděl živé, a vlastně ani mrtvé.

A teď se ta touha, nezvladatelná a prudká, touha jít ven, zmocňovala i jeho. Cítil, že ještě den, nebo dva v inteligentní karanténě a zblázní se taky, že se mu v hlavě začne mluvit hlas doktora Strossmayera, že ho dva písaři probodnou svými brky.

„Musím pryč z karantény! Musí ven! Na vzduch! Na lyže do Itálie, do nákupního centra!“ volalo v něm cosi nepotlačitelného, mající nad ním stále větší moc.

Ale i když viděl Chalupáře už stočtyřicetkrát (alespoň podle aplikace, kterou měl v telefonu), dokázal ještě rozumně uvažovat, což se nepochybně rovnalo malému zázraku. Věděl, že každého, kdo utekl z karantény, chytili. Ale věděl taky, že u nich v domě je vitální senior, o kterém se říká, že už byl mnohokrát venku a nikdo ho nikdy nechytil, vždy se vrátil zpátky do inteligentní karantény živý a zdravá jako řípa.

Teď stojí před jeho dveřmi a zvoní na něj.

Slyší šoupavé kroky, slyší, jak na něj jejich majitel volá skrze dveře: „Kdo je?“

Slyší sám sebe, jak odpovídá: „Soused! Bydlím tři patra nad vámi, v podkrovním mezonetu!“

Dveře se otevírají a ten, a který v nich stojí, se ptá: „Co chcete?“

„Můžu jít dál? Je to moc důležité,“ odpovídá.

„Pojďte dál,“ říká muž ve dveřích.

Vchází do bytu a sotva se zavřou dveře: „Musím ven! Rozumíte? Ven! Jinak se zblázním! Z Menšíka, i z primáře Sovy, i z Nagana!

Copak to jde, aby ten Cvach byl opravdu pokaždé takový hajzl?

Já, já už se na to nemůžu dívat!

Ani na zprávy, ani na Chalupáře, ani na videa, já musím ven!“

„Tu roušku si můžete sundat,“ odpoví mu na to senior.

„Sundat?“ podiví se.

„Jo, sundat. Žádný vir, ani pandemie neexistuje, je to jen důmyslná habaďůra, jak se zbavit starých a nemocných, ta rouška vás před ničím neochrání, protože ani nic není,“ vysvětluje senior a taky sundává roušku, „já to nosím jen proto, abych na sebe neupozornil. Nikdy nevíte, kdo stojí za dveřmi, jestli soused, nebo nějaký provokatér z fiktivního e-shopu.

Tak vy chcete ven?

Z karantény?“

„Ano, nebo se zblázním!“ přikývne.

„Posaďte se. A nabídněte si. Pekl jsem ji před dvěma dny,“ ukáže vitální senior na židli u stolu, na kterém je bábovka, a pokračuje, „je to vlastně docela jednoduché, dostat se ven tak, aby vás nechytili a nepřipojili k plicní ventilaci a taky mimotělnímu oběhu, protože jak vás připojí k plicní ventilaci, tak to je konec, protože vás prohlásí za starého nebo nemocného.

Já už byl venku hodněkrát, a zatím se vždy v pořádku vrátil, naposledy předevčírem, než jsem pekl tu bábovku. Když jste venku, musíte mít samozřejmě roušku a nesdružovat, jak je vás víc než dva, tak to je taky konec, to jim stačí.

Ale to není to nejdůležitější.

Nejdůležitější je neplatit kartou a nemít u sebe mobil.

Rozumíte mi?

Nesmíte platit nikde kartou a nesmíte mít u sebe mobil!“

Nevěřícně se na seniora podívá: „Copak to jde?

Neplatit kartou a nemít u sebe mobil?“

„Právě, že to jde,“ přikývne senior a ztiší hlas, „když chcete být venku, musíte být prostě nedostupný. Přišel jsem na to docela náhodou, ale funguje to spolehlivě. Prostě se bez toho musíte chvilku obejít, bez všech těch sraček, co máte v mobilu.

Musíte to vydržet, i když se to zdá nemožné. Ještě na tom nejsme tak, aby nás přes mobily monitorovali nepřetržitě, hlídali náš tep, náš tlak a kdovíco ještě. Říkají, že už to hlídají, kvůli našemu zdraví, ale není to pravda, ještě to nehlídají, nebo aspoň ne u všech, ještě se dá jít ven z karantény.

Hotovost vám sice už skoro nikde nevezmou, ale když budete venku, tak si prostě ani nic nekoupíte, ale pořád lepší než nic, já naposled vydržel venku dvě hodiny, aniž bych si musel něco koupit.

Rozumíte?

Byl jsem venku celé dvě hodiny!

To máte dva díly Nemocnice na kraji města, nebo dva díly Majora Zeman, nebo skoro celý Silvestr na Kavčích horách!

Dvě hodiny jsem se na to nemusel dívat!

To už se vyplatí nemít u sebe mobil a nic nekupovat!

Krom toho musíte samozřejmě dodržovat elementární zásady bezpečného pohybu. Mít roušku, což je ale výhodné kvůli kamerám, doporučují též tmavé brýle, aby vám nemohli na dálku skenovat oční sítnici, a taky, abych nezapomněl, je nutné trochu změnit chůzi, protože člověka identifikuje i jeho chůze.

Ale nebojte, jde to nacvičit, na hlubokém internetu jsou na to zakázaná videa, dám na ně QR kód, jestli chcete.

Jen si vezměte, je dobrá, z domácích vajec.“

Senior k němu přisune bábovku, vezme si kousek a zeptá se: „Z domácích vajec?“

„Nu, ovšem z domácích. Dnes jsou všechna vejce domácí, totiž uměle doma vyrobená, hehe,“ zasměje se senior.

Sní bábovku, poděkuje za radu, slíbí, že to nebude nikomu vykládat, a jde domů.

Když přijde domů, v televizi je zase Menšík. Bezmocně se sesune do křesla a hledí na Menšíka. Ví, že je konec, že se musí zbláznit, protože nedokáže vyjít ven bez mobilu. To co mu poradil vitální senior je nad jeho síly. Musí mít mobil pořád u sebe, kdyby ho neměl u sebe, byl by jako vězeň, který po dvaceti letech pobytu v úzké kobce vyšel ven na svobodu a vyděšen její rozlehlostí, zase se vrátil do bezpečí svého vězení, prose své věznitele, aby ho v ní nechali dožít.

„Ne bez mobilu to venku nedám! Co kdyby bylo zase něco nového na sociálních sítích?

A jak se dozví, že si ta děsná pandemie si zas vyžádala další oběť?

Co si počne bez Messengeru?

Ne, nedám to!“ přiznává si holou pravdu, že už je navždy zbaven svobody.

Buď se zblázní, nebo ho připojí na plicní ventilaci, nikdy nevyjde z karantény, nebo z ní vyjde, protoýe se zblázní z Menšíka, a to bude jeho konec, protože ho okamžitě chytí a připojí na plicní ventilaci, řeknou, že je starý, nebo nemocný.

Zavřel aspoň oči, aby se nemusel dívat na Menšíka. Snad i chvíli spal, protože když je zase otevřel, nebyl v televizi už Menšík, ale byla tam Nemocnice na kraji města, protože se nad ním skláněla doktorka Čeňková (kterou navždy bude pro celý národ Eliška Balzerová) s rouškou na tváři a říkala hlasem doktora Strosmayera: „Už je to dobré, ten už zpívat nebude, můžete ho odpojit od plicní ventilace a taky mimotělního oběhu.“

A opravdu se ozvalo tiché cvaknutí, jak ho někdo, asi mladý Sova, odpojil, na obrazovce se objevilo nebývale jemné a taky tiché zrnění.

Autor: Karel Trčálek | pátek 27.3.2020 17:34 | karma článku: 18.97 | přečteno: 503x

Další články blogera

Karel Trčálek

Svatodušní rozumy starého čerta

Čert, který se zjevoval Ivanu Fjodoroviči Karamazovi, byl samozřejmě jen jeho chorobnou halucinací. Já však rozmlouvám s čertem skutečným

29.5.2020 v 17:17 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 231 | Diskuse

Karel Trčálek

Je Miroslav Kalousek ve spolku s Ďáblem, že chce vystoupit z katolické církve?

Křtem se člověk stává členem Kristovy církve, která je v tomto světě ustavená a uspořádaná jako společnost, je uskutečněna katolickou církví, řízenou nástupcem Petrovým a biskupy ve společenství s ním

28.5.2020 v 19:03 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 379 | Diskuse

Karel Trčálek

Děkuji poslancům za obměnu Rady ČT, polemika s panem L. Čermákem

Výborně! Výborně! Výborně! Snad už se opravdu začne zpravodajství a publistika ČT měnit k lepšímu, třeba tím, že si moderátoři ČT konečně sundají roušky

27.5.2020 v 18:20 | Karma článku: 21.25 | Přečteno: 527 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč budou katolíci věčně zatraceni?

Katolíci budou věčně zatraceni, protože bůh je spravedlivý. Pravda je ovšem taková, že katolíci by i z božího království dokázali udělat peklo

27.5.2020 v 17:15 | Karma článku: 10.03 | Přečteno: 231 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Feministky vítězí v boji o zrovnoprávnění žen na WC

Navždy pryč je klasický obrázek, kdy dámy stojí ve dlouhé frontě přede dveřmi s panenkou a obávají se, zda to stihnou například do skončení přestávky v divadle, zatímco muži chodí na panáčka bez čekání.

31.5.2020 v 18:27 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 314 | Diskuse

Marek Trizuljak

Krajina ležící, zvlněná - A drobný příběh o posvěcené dezinfekci

Ještě několik záznamů. Deník z karantény, která nyní už pomalu ustupujíce. Několik kontrastujících a přesto vzájemně ladících listů: Krajina jako kráska se zeleným tělem. Posvěcená dezinfekce. Naděje velikonoční a svatodušní..

31.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 214 | Diskuse

Pavla Gomba

Patří děti do školy?

V minulých týdnech pandemie koronaviru uzavřela brány škol pro neuvěřitelnou jednu miliardu tři sta milionů dětí celkem v 188 zemích světa.

31.5.2020 v 14:56 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 962 | Diskuse

František Kašpárek

Vyhoďte ji z kola ven!

Následující úvaha je pouze mým osobním názorem. Mohu mít pravdu, nebo částečně pravdu, mohu se mýlit. V duchu existence tří pravd: Moje pravda, tvoje pravda, a pravda.

31.5.2020 v 14:48 | Karma článku: 27.24 | Přečteno: 614 | Diskuse

Karel Januška

Úvaha

Úvaha zákonodárcům, soudcům a všem občanům republiky. Domnívám se, že postup naší vlády, členů Senátu a Poslanecké sněmovny je neefektivní.

31.5.2020 v 13:49 | Karma článku: 7.93 | Přečteno: 164 | Diskuse
Počet článků 1417 Celková karma 17.64 Průměrná čtenost 976

Náhodný host v tichých čajovnách. Zatímco čekám na čaj, lidé venku někam spěchají. Já ne, nemám kam a proč

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...