Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. února 2023 Jarmila

Jaromír Nohavica nastavil svým novým šlágrem pravdivé zrcadlo především sám sobě

27. 11. 2022 9:20:30
Básnici jsou svědomím národa, a čím větší jsou tito básnici, tím i větším svědomím jsou národa, z čehož zákonitě vyplývá, že svědomí Jaromíra Nohavici jako našeho největšího básníka musí být bezedné

Natalja Nikolajevna Puškinová svého manžela, Sergeje Alexandroviče Puškina, upřímně nenáviděla a zcela nepokrytě jím pohrdala. Jako patnáctiletý žabec totiž poprvé uslyšela Kometu od Jaromíra Nohavici a od té chvíle největšího českého básníka milovala a ubohé veršíky jejího manžela, za kterého se musela provdat, se jí právem hnusily.

Nebylo dne, aby mu u večeře, přesnídávky, oběda, svačiny či večeře, nebo rovnou v manželské posteli (která byla mimochodem největší v celém Petrohradě, ani car neměl takovou) nevmetla nebohému Alexandru Sergejeviči do jeho přičmoudlého ksichtu, jaký je ubožák, v podstatě ten největší na celém světě.

„Jděte se vycpat, milovaný manželi, se všemi těmi svými Oněginy a kapitánskými dcerkami!“ vysmívala se Natalja Nikolejevna nebohému básníkovi, tvář zkřivenou sladkým úsměvem, „no také máté umělecké ambice, třeba ten slavný tvůj květnatý Oněgin. Jako pokrm pro gurmány plný pikantních ingrediencí, jako je jakási neopětovaná láska, hýření, pokrytectví, pak další neopětovaná láska, atd., to celé zamíchané osudným soubojem, a dokořeněné ctí a morálkou.

Člověk ani neví, co si z toho vybrat, jak se z těch vůní hlava točí.

Ale málo platné, největší básník je největší básník, když z jednoduchých rýmů a popěvků, a jen tak mimochodem naservíruje srozumitelnou jednohubku o dnešní ustrašenosti, poslušnosti a malosti stejně jako v Dikobrazu.

Nic víc, nic míň. Ale i k takové prosté a výstižné zkratce musí básník holt dozrát. Takže to, milý manželi, máte ještě všechno před sebou.

Pište, pište a třeba se vám jednou konečně podaří, že vás zastřelí v souboji. Budu vám držet palce, protože to je vaše jediná šance, jak vstoupit taky do historie. Nohavica už tam díky svým básním je, vy musíte doufat, že vás nějaký můj milenec odpráskne v souboji jako prašivého psa, a to ani nemluvím o tom, jak jste se strachy posral při povstání děkabristů!“

Puškina ty řeči samozřejmě hnětly. Hnětly ho, protože dobře věděl, že největší básník je Nohavica a ne on, že jeho žena má pravdu, protože se při povstání děkabristů opravdu strachy podělal.

Ale jak už to u takových malých lidí bývá, chtěl se Nohavicovi vyrovnat, aby ukázal ženě, že není zase taková nula, za jakou ho Natalja Nikolejevna má.

Sedl proto za stůl, namočil husí brk v kalamáři a začal psát.

„Hlavně to musí mít jednoduché rýmy, jaképak s tím medle sraní,“ říkal si pořád dokola a přitom psal, „jak záhy uměl pěstovati přetvářku, tajit naděje, žárliti, vnukat sny i bráti, v stesk na odiv se ztráceje, jak uměl hrdost s poslušností střídati, zájem s lhostejností! Jak únavu hrál mlčením, slov zápalných žhnul uměním! Jak jeho zrak byl bystrý, sladký, tu plachý, smělý a pak zas s ochotnou slzou v přítmí řas!

Takový byl Putin, vládce celé Rusi, on s chutí posílal ruské syny, za svou slávu umírat! I vzbouřily se ruské matky, jejich rodidla hněvem vzkypěla, my v bolestech syny na svět přivedeme, a Putin je na smrt posílá!

I vzaly matky své mléčné prsy a do Kremlu se vydaly, ne květin pestrých trsy, ale hrozny hněvu Putinovi donesly!

,Vrahu! Tys naše syny zahubil! A proč, jen pro svou slávu, jsi nás zasmušil! Slyšíš, ty lidská zrůdo? Vrať nám naše syny, ať nám srdce zase okřeje, je temno a bídně v celé Rusi, Putine, ty chujlo, není kdo, si tvé smrti nepřeje!“

S vážnou tváří Putin vyslech matky, car je veliký, nepřipustí žádné zmatky, ve své říši navěky!

Slzy kanou mu z očí, bledý je, jak celý svět se s ním točí, před matky Putin pokleká, kdepak, není žádný popleta, víc, co říct sluší, matkám, které připravil o syny, on, který jediný je bez viny!

,Váš nářek mě bodá do duše, já chci vám nahradit, o co jsem vás připravil, jaký smutek vám to způsobí, ani trochu netuše! Výskejte mi, mi milé matky, moje vlásky, mějte mě za syna vlastního, jsem lačný vaší lásky, ve mně dostanete své syny zpátky!

Sto tisíc vás bude, vlásky mé výskat mi budete, hoře vaše zmizí jak kladiva úderem. Já vám synem, vy mě matkou, nebude už v Rusku žalu, jemuž není rovno, za všechno můžete vy, Nataljo Nikolajevno, jen ať vaši synové, ruské matky, v černých pytlech spinkají, ať Puškinovi na hrudi Nohavicovy ceny cinkají!“

Puškin psal a psal a čím zuřivěji psal, aby se vyrovnal Nohavicovi, čím víc se snažil, aby byly jeho rýmy jednodušší, čím víc se pokoušel o mistrnou zkratku, ve které by bylo vše o dnešní ustrašenosti, poslušnosti a malosti, tím víc byly jeho verše ubožejší.

Konečně to došlo i samotnému Puškinovi.

„Seru na to! To není na Puškinovu cenu, to je tak maximálně na zlatou plaketu Dušana Jasánka!“ zahodil Puškin husí brk a raději po sobě pojmenoval vodku a tak se stal nesmrtelným, aniž by musel napsat aspoň jednu jedinou báseň, kterou by sahal Nohavicovi aspoň po kotníky, ostatně zkrvavené zrovna tak, jako kotníky samotného Krista s rudou hvězdou na čele jako z jedné Blokovy básně, už ani nevím jaké, protože jsme český vlastenec.

Autor: Karel Trčálek | neděle 27.11.2022 9:20 | karma článku: 31.05 | přečteno: 1069x

Další články blogera

Karel Trčálek

Co jste si zvolili, to máte. Národní katastrofě zabrání už jen zázrak!

Ocitli jsme se na prahu strašlivé katastrofy, nesrovnatelné s jinými katastrofami, kterými si náš národ prošel. Zachránit nás před lesbicko-homosexuálním peklem, do kterého se řítíme, může už jen bratrská pomoc

3.2.2023 v 8:01 | Karma článku: 17.81 | Přečteno: 335 | Diskuse

Karel Trčálek

Špatné divadlo, které se v Česku hraje 3

Poprvé od podvodné revoluce vedené polistopadovým kartelem v čele s Klausem a Zemanem bylo nekompromisně oficiálně definováno Dobro, přičemž mimo hrstku slušných, leč zmanipulovaných voličů volili Pavla především extrémní fanatici

2.2.2023 v 15:21 | Karma článku: 18.84 | Přečteno: 331 | Diskuse

Karel Trčálek

Vládní fašisté s prezidentem na Hradě už začínají zavírat komunisty do vězení!

První obětí každého fašistického režimu jsou komunisté. Dnes se v Praze začal vykonstruovaný soudní proces s komunistickým prezidentským kandidátem s. Skálou, který si troufl říct pravdu o katyňském masakru

2.2.2023 v 7:53 | Karma článku: 20.49 | Přečteno: 388 | Diskuse

Karel Trčálek

Slušňák doc. Miroslav Ševčík

Je docent Miroslav Ševčík, na rozdíl od prezidenta Petra Pavla, jediným slušňákem mezi bývalými komunisty?

1.2.2023 v 11:31 | Karma článku: 19.08 | Přečteno: 346 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ztlumeno

Některé titulky jsou nežádoucí

Osoby s postižením sluchu, potřebují ke sledování televizoru, nebo videí titulky. Specifikum je v tom, že potřebují, aby byly v titulcích oznamovány zvuky. Teprve pak budou titulky vhodné ke sledování bez zvuku.

4.2.2023 v 7:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Jan Ziegler

ANO, v Českých Budějovicích bylo hůř

Babišovo hnutí ve vedení jihočeské metropole totálně selhalo. Až do loňských komunálních voleb mělo primátora Jiřího Svobodu. Výsledkem jsou prakticky nulové významnější investice a drahá elektřina.

3.2.2023 v 16:01 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 352 | Diskuse

Filip Řehák

Obrana Hradu a LDN Lány

Máme dva prezidenty: nově zvoleného a stávajícího. Nový úřaduje z Hrzánského paláce, odkud vidí do oken stávajícímu na Pražském Hradě a čeká až ho Miloš Zeman, či jeho kancléř seznámí s plánem předání klíčů od sídla panovníků.

3.2.2023 v 15:33 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 412 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Je europoslanec Milan Uhrík v Bruselu jediný při smyslech?

Když islamisté posílali k sebevražedným útokům své soukmenovce, říkal k tomu náš přítel ing.Jan Konfršt: "Všimněte si, nikdy do toho nejdou jeho synové, jeho rodina." Posílat na smrt druhé, to zločince nebolí.

3.2.2023 v 14:17 | Karma článku: 30.60 | Přečteno: 923 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Král je nahý

Věříte, že král a jeho suita mají tak skvělé a krásné šaty, jak se nám snaží namluvit jejich patolízalové? Proč nevěříme vlastním očím a svému rozumu? Zasloužila by ta verbež něco jiného, než volání sláva? Existuje spravedlnost?

3.2.2023 v 13:30 | Karma článku: 18.85 | Přečteno: 432 | Diskuse
Počet článků 2561 Celková karma 20.03 Průměrná čtenost 898

Náhodný host v tichých čajovnách. Zatímco čekám na čaj, lidé venku někam spěchají. Já ne, nemám kam a proč

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Janečková se po rakovině vrací do práce. Ukázala i fotky po mastektomii

Zpěvačka Patricia Janečková (24) si na sociálních sítích připomenula ne úplně příjemné výročí. Před rokem jí...