Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Slušňák doc. Miroslav Ševčík

1. 02. 2023 11:31:39
Je docent Miroslav Ševčík, na rozdíl od prezidenta Petra Pavla, jediným slušňákem mezi bývalými komunisty?

Docent Š. mě od první chvíle, kdy jsem ho spatřil, čímsi fascinoval. Nedokázal jsem však přes veškerou svoji snahu přijít, co to vlastně je. Mohu však potvrdit, že kdekoliv se ocitl, tam se nápadně odlišoval od ostatních lidí právě oním nepojmenovatelným, jak by napsal Beckett, aspektem, či, chce-li někdo, charakterem své bytosti, nebo rovnou své existence takové.

Začal jsem se proto, v rámci svých možností, o docenta Š., blíže zajímat v touze odhalit onu dosud skrytou a tajemnou osobnostní kvalitu, jejímž byl evidentně nositelem, už jen proto, že takový člověk jako on je zcela unikátním jevem. Předpokládal jsem (a to, jak se později ukázalo, velmi správně), že poznání této osobnostní kvality docenta Š. by mohlo být zároveň klíčem k poznání přirozeného světa, jehož vlastní obsah nám dosud uniká, toho přirozeného světa, o němž jsem tolikrát rozmlouval za zpěvu cikád v rámci bytostného napětí se známou filozofkou Hogenovou, dlouholetou členkou KSČ.

Začal jsem se proto na docenta Š. vyptávat. Ukázalo se, že ohledně docenta Š. jsou lidé nadobyčej sdílní.

„Velmi, milý a příjemný člověk. Pokorný a přející, opravdu fér chlap,“ tvrdili všichni unisono a všichni jedním dechem dodávali, „dokonce zachránil lidský život, když si na auto nasadil modrý maják a jel na dálnici v protisměru, protože jeho spolujezdkyni se udělalo nevolno a potřebovala vyhledat lékařskou pomoc.“

Obrázek jsem si tedy udělal o docentu Š. skvělý. Už jsem začínal tušit, co je na tomto muži tak fascinujícího. Ale aby se moje tušení definitivně potvrdilo, musel jsem se na to docenta Š. zeptat osobně.

A tak jsem jednoho dne zaklepal na dveře děkanské kanceláře a vešel dovnitř. Docent Š. mi okamžitě přichystal místo k sezení a zajistil veškerý myslitelný komfort.

Když se tak stalo, už jsem na nic nečekal a rovnou mu řekl: „Víte, pane docente, co si o vás myslím? Myslím si, že máte čisté vědomí, což je dnes věc naprosto nevídaná. Když jsem vás poprvé spatřil, hned mě to uhodilo do očí, jen jsem tehdy přesně nevěděl, že je to právě čisté svědomí co vás odlišuje, řečeno, s mírnou nadsázkou, od obyčejného lidského stáda.

Řekněte mi, prosím, je to tak, nemýlím se?

Máte čisté svědomí?“

Docent Š. s úsměvem přikývl: „Ano, mám čisté svědomí, čímž se skutečně liším od spousty jiných lidí, ne-li rovnou od všech. Samozřejmě, že si své čisté svědomí pěstuji, samo od sebe vám čisté svědomí nenaroste.“

„To je fantastické!“ vydechl jsem, protože se moje tušení zcela potvrdilo.

Docent Š. pokračoval dál: „Vezměte si třeba moje členství v KSČ. Tenkrát znamenalo být komunistou docela něco jiného dnes, kdy se dostal třicet let po listopadu komunista na Hrad. Když jsem vstupoval do KSČ, byl komunista totéž, co dnešní disidenti, tedy někdo, kdo bojuje za svobodu.

Proto jsem se vstupem do KSČ neváhal ani chvilku, jelikož jsem věděl, že v roce 1984 je to jediná cesta, jak si uchovat čisté svědomí a z toho důvodu se nemusím za nic omlouvat. Ostatně já se nikdy za nic neomlouvám, protože mám čisté svědomí.

A víte, že jsem málem spolupracoval i s vojenskou rozvědkou jako ten komunista, co je teď na Hradě?“

„Opravdu?“ vydechl jsem.

Děkan Š. se usmál: „Ano, opravdu. Málem jsem s nimi spolupracoval, jenže mi do toho vlezla teta. Emigrovala totiž. A oni to zjistili. Ale už bylo pozdě, protože na obchodní akademii v Praze, tedy velmi výběrovou a elitní školu, kde se studoval zahraniční obchod, jsem se totiž dostal i s tetou na Západě.

A i v tomto mám čisté svědomí, protože jsem o tetě na Západě nic neviděl, tedy nemohl jsem vojenské zpravodajce podvést, když jsem jim nabízel své služby.“

„To je skvělé! Takové čisté svědomí!“ zvolal jsem obdivně.

A docent Š. mluvil dál: „Ještě v prosinci 1989 jsem se účastnil mimořádného sjezdu KSČ a v únoru 1990 jsem spolu z dalšími dvěma bývalými komunisty už oficiálně založil Liberální institut, abychom mohli rozvíjet a aplikovat zásady klasického liberalismu, což jsme taky udělali při kuponové privatizaci, protože jedním z těch bývalých komunistů byl Tomáš Ježek, pracovník Prognostického ústavu, stejně jako Václav Klaus.

A opět mám čisté svědomí, protože jsem byl při kuponové privatizaci jako bývalý komunista úspěšný, takže jsem se nedopustil žádného podvodu, když jsem se zároveň prohlásil i za liberála.“

„To je síla!“ vykřikl jsem opět obdivně.

A docent Š. pokračoval: „A tak kráčím životem s čistým svědomím. Třeba tadyhle ta medaile z Institutu Václava Klause.

Víte, za co jsem ji dostal?

Dostal jsem ji za dlouhodobý rozvoj společenský věd, za prosazování myšlenek svobody, volného trhu, tradičních konzervativních hodnot a politické demokracie.

A zase mám čisté svědomí, protože přesně s tím, že za to všechno budu bojovat, jsem vstupoval do KSČ, čímž se můj životní kruh uzavírá a já mám zase čisté svědomí!“

Odcházel jsem od docenta Š. s oním povznášejícím pocitem, který máte vždy, ačkoliv jen velmi vzácně, když potkáte někoho, kdo vzal Kantův mravní imperativ doslova a podle toho se i chová (de facto znám už jen jednoho takového člověka a to již zmiňovanou filozofku Hogenovou).

A tak tam docent Š. žije se svým čistým svědomím den a žije druhý, žije tam rok a žije druhý, žije tam celé věky a pořád a pořád čeká, až k němu přijdete na návštěvu, aby vám to čisté svědomí mohl ukázat.

Autor: Karel Trčálek | středa 1.2.2023 11:31 | karma článku: 19.97 | přečteno: 400x

Další články blogera

Karel Trčálek

Dementuje pan L. Větvička své nepravdivé informace?

Dezinformace samozřejmě neexistují. Ale člověk někdy toho v dobré víře naplácá. Ne, že by přímo lhal, to ne, ale prostě měl k dispozici jen mylné informace. A od toho je dementi

24.3.2023 v 17:21 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 210 | Diskuse

Karel Trčálek

Úmyslná dekonstrukce dezinformace šířené Rakušanovým Ministerstvem vnitra?

Ministerstvo vnitra při svém cenzurním boji proti tzv. dezinformacím, což je typickým znakem každého totalitního režimu, samo šíří dezinformace!

22.3.2023 v 18:09 | Karma článku: 19.62 | Přečteno: 419 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 377 | Diskuse

Karel Trčálek

Špína pana Ladislava Větvičky

Známý myslitel Ladislav Větvička se už mnohokrát ostře vyjádřil na adresu fialového hnusu, který nás měl zatáhnout do války na Ukrajině

21.3.2023 v 16:46 | Karma článku: 29.93 | Přečteno: 895 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Kateřina Kešnerová

Zelená diktatura vytáhla sakra ostré drápky a nikdo zatím ani neceknul

Pokud si myslíte, že si eko ideologie již vystřílela své nejsilnější náboje, tak vás musím zklamat. Pokud se národní vlády nesemknou, stanou se z nich loutky v zelených rukách Evropské komise.

24.3.2023 v 18:18 | Karma článku: 15.03 | Přečteno: 166 | Diskuse

Petr Kotek

Jak se z oboustranně uspokojivého sexu může stát znásilnění?

Tajní policisté z Barcelony mají problém: souložili ve službě. Nejde o to, že by kvůli tomu zanedbávali jiné povinnosti a vyšetřování případů vázlo. Právě naopak – díky sexu získávali důležité operativní poznatky.

24.3.2023 v 17:38 | Karma článku: 8.47 | Přečteno: 148 | Diskuse

Karel Trčálek

Dementuje pan L. Větvička své nepravdivé informace?

Dezinformace samozřejmě neexistují. Ale člověk někdy toho v dobré víře naplácá. Ne, že by přímo lhal, to ne, ale prostě měl k dispozici jen mylné informace. A od toho je dementi

24.3.2023 v 17:21 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 210 | Diskuse

Michael Laitman

Dravá realita našeho století

Starozákonní proroci nazývali modloslužebníky ty, kdo uctívali věci vytvořené vlastníma rukama. Jejich bohy byly předměty vyrobené ze dřeva nebo kamene.

24.3.2023 v 17:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Jan Ferenc

Změní se čas, což znamená, že se nic nezměnilo

Tuto neděli nad ránem se opět změní čas na letní čas. Původně se tak naposledy mělo stát v roce 2019. Jenže tehdy to chtěly jen nepodstatná 84 procenta občanů EU.

24.3.2023 v 17:04 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 108 | Diskuse
Počet článků 2619 Celková karma 21.50 Průměrná čtenost 897

Náhodný host v tichých čajovnách. Zatímco čekám na čaj, lidé venku někam spěchají. Já ne, nemám kam a proč

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...