Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Gazdík ředitelem gymnázia, Farský poradcem prezidenta, to jsou docela hezké trafiky

7. 02. 2023 17:50:05
Vypadá to, že oba donedávna vlivní politici hnutí STAN byli za projev nové politické kultury odměněni hezkou trafikou

Své středoškolské vzdělání jsem získal na PORGu. Dle všeho to není špatná škola, ba právě naopak, říká se, že patří k těm nejlepším školám u nás vůbec. Nejspíše je to skutečně pravda, pokud mám ovšem mluvit čistě za sebe, z těch všech vědomostí, co jsem si tam osvojil, nezůstalo mi hlavě skoro nic.

Jediné, na co si z PORGu pamatuji, je Krebsův cyklus, a pak už jen hodiny tělocviku, jakkoliv ty samy o sobě souvisejí se vzdělávacím procesem jako takovým jen velmi okrajově, stejně tak i s jeho výsledky, rovněž jako takovými. Proč mi zůstal v hlavě jen Krebsův cyklus, netuším, avšak důvod toho, proč si pamatuji hodiny tělocviku, je mi dobře znám.

Tělocvikář byl totiž náruživý kuřák a právě tato jeho vášeň způsobila to, že jsme měli takřka všechny hodiny tělesné výchovy venku, protože jen tak mohl tělocvikář do sebe náruživě vdechovat modravý vonný dým ze svých milovaných viržinek.

A právě pro tyto viržinka si nás takřka každou hodinu tělesné výchovy posílal.

„Chlapci,“ řekl nám kamarádským tónem, když jsme byli na začátku hodiny nastoupeni ve vzorném dvojřadu, „jeden z vás mi teď skočí k panu řediteli pro viržinka. Sami si určete, kdo to bude, neboť smyslem vašeho vzdělávání je především to, abyste se dokázali prosadit i praktickém životě.“

Po těchto slovech se vždy strhla strašlivá mela, když jsme mezi sebou navzájem bojovali o to, kdo zajde učiteli tělesné výchovy pro jeho viržinka. V tomto boji bylo nutnou použít veškerou svou lstivost a odvahu, takže se nejednou přihodilo, že jsem to byl právě já, kdo mohl jít do ředitelny pro viržinka.

To je zřejmě ten hlavní důvod, proč si to tak dobře pamatuji, protože jsem mnohokráte přelstil své spolužáky a vydobyl si privilegium, o které jsme se rvali jako psyi A jedna taková návštěva ředitelny se mi vybavuje obzvláště jasně z důvodu, který vám ihned vyjevím.

To jsem zase jednou všechny ostatní přelstil a šel panu učiteli pro jeho milovaná viržinka, bylo to v tercii a já už mutoval. Vešel jsem do budovy školy, zatímco spolužáci museli mrznout venku, bylo to v únoru zrovna jako teď.

Ve škole mě ovanulo příjemné teplo, to není jako teď, kdy musejí děti ve školách nosit dva svetry, aby si nepřinesly domů kromě jedniček ze sexuální výchovy i hodně ošklivou rýmu. Zamířil jsem si to rovnou do ředitelny a bez klepání otevřel její dveře.

„Co si přejete, mladý muži?“ oslovil mě pan ředitel, který seděl za pultem, na němž byly vystaveny všelijaké, zhusta odborné pedagogické tiskoviny, jejichž vůně se mísila s vůní tabákových výrobků v ono nezaměnitelné aroma, které vdechnete náruživě do chřípí v každé trafice, jakmile do ní vejdete, „chcete si koupit Učitelské noviny? Dnes přišly, jsou tam ode mne velmi zajímavé články.“

Zavrtěl jsem hlavou na znamení nesouhlasu a řekl jako vždy: „Dejte mi jedny viržinka. Pro pana učitele. Máme právě tělocvik.“

Ale pan ředitel, jehož ředitelna byla zároveň i trafikou, a tedy i on byl zároveň trafikantem, jen smutně pokrčil rameny: „Viržinka, bohužel, nejsou. Minulou hodinu je všechna vykoupili kvintáni.“

Odpověď pana ředitele mne pochopitelně neuspokojila. Věděl jsem, jak pan učitel tělesné výchovy miluje viržinka a vnímal bych to jako osobní selhání, kdybych mu kuřivo, pro které mne poslal, nepřinesl.

„A nevíte, pane řediteli, jestli bych ta viržinka nemohl sehnat jinde?“ zeptal jsem se.

Pan ředitel mi ochotně poradil: „Pokud vím, jedna trafika je ještě na Hradě u tatínka. Střídají se v ní Hájek s Jaklem, berou za to přes sto tisíc měsíčně. Ale který z nich tam teď bude sedět, to nevím.“

„Děkuji! Už tam běžím!“ stačil jsem ještě křiknout a rozběhl jsem bez váhání na Hrad.

Trafiku na Hradě jsem hned našel. Avšak jaké bylo mé překvapení, když jsem do ní vešel a našel v ní opici!

Skutečnou a nefalšovanou opici, která seděla za pultem tak, jako ve své trafice u nás na PORGu seděl za pultem pan ředitel.

A ještě větší překvapení bylo, když ta opice promluvila!

„Račte si přát, vašnosto?“ zeptala se mne.

Netrpěl jsem však žádnými předsudky a tak jsem řekl: „Jedna viržinka, prosím!“

Opice se svou dlouhou a chlupatou rukou natáhla pro viržinka, která ležela na té nejhornější polici.

„Jedna viržinka. Ještě si ráčej něco přát, vašnosto?“ otázala se opice.

„Děkuji to je všechno,“ opáčil.

„Dvě stovečky, prosím, vašnosto,“ pronesla ta hradní opice.

„To je v pořádku,“ podal jsem opici pětistovku (učiteli tělesné výchovy jsme kupovali viržinka ze svého, přičemž se učitel tělesné výchovy zachoval jako čestný člověk a nikdy nám nedal lepší známku z tělocviku než dvojku).

Opice shrábla pětistovku svoji kosmatou prackou a já pelášil zpátky do školy. A přiběhl jsem tam právě včas, protože dokonce hodiny tělesné výchovy zbývalo už je patnáct minut, což bylo právě tolik času, které pan učitel tělesné výchovy potřeboval na vykouření jednoho viržinka.

No, a na Krebsův cyklus se tentokrát nedostalo a přitom je to poměrně důležitá věc, a ne snad jen proto, že nic jiného mi z PORGu už v hlavě neutkvělo...

Autor: Karel Trčálek | úterý 7.2.2023 17:50 | karma článku: 22.75 | přečteno: 538x

Další články blogera

Karel Trčálek

Dementuje pan L. Větvička své nepravdivé informace?

Dezinformace samozřejmě neexistují. Ale člověk někdy toho v dobré víře naplácá. Ne, že by přímo lhal, to ne, ale prostě měl k dispozici jen mylné informace. A od toho je dementi

24.3.2023 v 17:21 | Karma článku: 13.24 | Přečteno: 166 | Diskuse

Karel Trčálek

Úmyslná dekonstrukce dezinformace šířené Rakušanovým Ministerstvem vnitra?

Ministerstvo vnitra při svém cenzurním boji proti tzv. dezinformacím, což je typickým znakem každého totalitního režimu, samo šíří dezinformace!

22.3.2023 v 18:09 | Karma článku: 19.62 | Přečteno: 418 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 377 | Diskuse

Karel Trčálek

Špína pana Ladislava Větvičky

Známý myslitel Ladislav Větvička se už mnohokrát ostře vyjádřil na adresu fialového hnusu, který nás měl zatáhnout do války na Ukrajině

21.3.2023 v 16:46 | Karma článku: 29.93 | Přečteno: 894 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (56)

Komise chce, aby se vadné zboží spíše opravovalo, než vyměňovalo. Členské státy se dohodly na urychlení dodávek munice pro Ukrajinu. Morawiecki v Heidelbergu zdůraznil nenahraditelnost národních států a odmítl federalizaci EU.

24.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Martin Tuma

Cynicky o válce na Ukrajině

Válka už teď má jasného vítěze - Čínu. Vítejte ve světle reál politiky, kdy se pokusím sejmout ideové brýle zbožných přání z obou stran.

24.3.2023 v 9:48 | Karma článku: 14.88 | Přečteno: 402 | Diskuse

Josef Nožička

Fiala nenechá nikoho padnout – ani Jurečku!

Pro premiéra Fialu je zřejmě obhajitelné i to, když se ministr jeho vlády zbaví nepohodlného člověka nabídnutím tučného úplatku.

23.3.2023 v 14:15 | Karma článku: 42.51 | Přečteno: 1496 |

Jan Ziegler

Rajchlova pochybná minulost, paktoval se i s Berbrem

Právník Jindřich Rajchl se vrhl na politiku, rozhodl se jít vládě po krku a založil hnutí PRO. Z dřívějších dob jej však provází řada hříchů včetně nepřátelského převzetí a de facto likvidace tenisového klubu Tesla Karlín.

23.3.2023 v 12:01 | Karma článku: 36.32 | Přečteno: 2823 | Diskuse

Pavel Ďuran

Kritérium budiž rohlík!

Tak jsem před časem taky vyrazil mezi lidi... nikoli na Václavák na demonstraci Česko proti bídě, ale na oslavu Mezinárodního dne žen do kulturáku vsi, ve které žiju.

23.3.2023 v 10:56 | Karma článku: 30.96 | Přečteno: 656 | Diskuse
Počet článků 2619 Celková karma 21.46 Průměrná čtenost 897

Náhodný host v tichých čajovnách. Zatímco čekám na čaj, lidé venku někam spěchají. Já ne, nemám kam a proč

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...