Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Jidáši Iškariotskému s láskou

30. 03. 2023 16:32:44
Pokud chodíte do kostela, nejlépe pravidelně, ovšemže, tak jste si možná všimli, že se blíží ona chvíle, kdy se Jidáš Iškariotský obětuje za nás všechny a zradí, abychom těmi zrádci nemuseli být my, Pána Našeho, vydá ho katům...

Když jdu kolem, vždy se zastavím u Boha v jeho útulném, třebaže věčném, to jest časově nijak neomezeném království. Vypadá to tam trochu, třebaže ne zcela, jako v nějaké čajovně. Plkáme spolu o všem možném, o docela obyčejných věcech, které jsou však zároveň i věcmi náramně mystickými, jakož transcendentními.

„Dokážeš myslet něco nad mně většího?“ zeptá se mě vždy Bůh.

„No, to nedokážu,“ přiznám se.

„To znamená, že jsem Bůh, protože ani já nedokážu myslet něco nade mne většího,“ prohodí Bůh, zpola vesele, zpola vážně, neboť i On sám je zpola veselý (německy lustig) a zpola vážný.

Před Velikonoci se vždy bavíme o Velikonocích a to je naše jinak běžné plkání najednou tak duchovní, že i Duch svatý vypadá vedle toho jako zarytý materialista.

„Už jen týden a něco a obětuju svého jednorozeného Syna. Bude ukřižován, sestoupí do pekla, otevře tam závoru, přesně jak o tom zpívá Karásek, a pak vstane z hrobu. A v tu chvíli konečně pohasne můj strašlivý, avšak spravedlivý hněv, vyvolaný v mé mírné duši lidskou neposlušností,“ mluví Bůh s neskrývanou nadějí o blížících se Velikonocích.

„To byl v tom čert, aby nepohasl, když se ve svém Synu staneš člověkem, když se ty, Bůh, snížíš na lidskou úroveň, sestoupíš do světa, který jsi sám stvořil jako nejlepší z možných světů v rámci zázraku stvoření,“ posílím Boží naději a optimisticky dodám, „musí pohasnout! Tvůj spravedlivý hněv! Protože, když se ve svém Synu staneš člověkem, pak pochopíš, že člověk nemůže být než neposlušný!

Kdybys ses po této zkušenosti dál hněval na člověka, znamenalo by to, že se hněváš sám na sebe, protože jsi, nebo jsi byl, ve svém Synu taky člověkem!

Stvořil jsi člověka k obrazu svému, ale jaké je to být člověkem, jsi okusil až teď, takže už víš, že být člověkem ve světě, kterému nevládneš Ty, veliký a všemohoucí Bože, není žádný med, natož když jsi Palestinec. Teď už víš, že svět Tebou stvořený, ve kterém má člověk svobodu volby je pro člověka peklem, protože, kde je svoboda, tam je i peklo a naopak!

Ano, naopak, protože v Božím království prostě neexistuje svoboda, tady nemůže mít nikdo svobodu zda věřit, či nevěřit, v Božím království se musí už jen věřit!

Dobře jsi to vymyslel, Bože, s tou Kristovou obětí!

Obětuješ v něm i člověka, i Sebe, a přestaneš se hněvat na člověka!“

„Ano, je to dobrý plán. Napřed ukřižovat v Synovi sebe, a pak odpustit člověku tu jeho neposlušnost. Už se nemůžu dočkat, až se konečně přestanu hněvat. Hněv, ačkoliv spravedlivý, nikterak neprospívá zdraví, a i Bůh má zdraví jen jedno!

Dnes je čtvrtek, za deset dní už budu spokojeně točit mlýnek, a budu pohodě.

Bože, jak já se těším!“ těší se Bůh na to, až už se po Velikonocích přestane hněvat na člověka, kterého stvořil k obrazu svému, a je pravda, že kdyby člověka nestvořil, tak by si ušetřil spoustu nervů.

Souhlasím s Bohem, ovšem až na jednu věc: „Ano, je to skvělý plán. Doslova Boží plán. Už jen deset dní a přejde Tě ten tvůj nesnesitelný hněv. Ale s jednou věcí přece jen nesouhlasím. Ano, nesouhlasím s tím, že vedle svého Syna obětuješ i Jidáše.

Není na světě člověka, který by Tvého Syna miloval víc než on.“

„Ano, nikdo nemiluje mého Syna víc než Jidáš. Proto On musí být tím zrádcem!“ řekne Bůh, zpola vesele, zpola vážně.

„Rozumím. Když zradit, tak z lásky, ne z nenávisti, aby byl Tvůj plán skutečně Boží. Jidáš je jediným člověkem, který může Tvého Syna, do něhož ses vtělil, zradit. Aby měla Jeho oběť smysl, aby splnila svůj účel, musí být Tvůj Syn zrazen z lásky, ostatně proto si ho vybral i mezi své učedníky na základě Tvé vůle.

Ale kdo bude milovat Jidáše, toho zrádce z lásky, až zradí Ježíše Krista, Pána Našeho?

Ti největší zlolajníci v biskupských mitrách budou na něho ukazovat, vykřikujíce na celý kostel: ,My jsme možná svině, ale nezradili jsme Pána Našeho jako tenhle špinavý chlap Jidáš!ʼ“ upozorňuji Boha.

A v této chvíli se ukáže skutečně Boží velikost.

„Ptáš se, kdo bude milovat Jidáše?“ zeptá se Bůh a pak zpola vážně a zpola vesele vykřikne, „já ho budu milovat!

Já ho budu milovat ze všech lidí nejvíce! Já ho budu líbat na ústa jako můj Syn líbal na ústa svého nejmilejšího učedníka, já ho, Jidáše, učiním prvního mezi všemi lidmi v Božím království, neboť on byl nejprvnějším vykonavatelem mého skvělého plánu lidské spásy! On bude v nebi ještě dřív než můj vlastní Syn, ještě dřív než lotr, který, bude ukřižován vedle mého Syna “

Nemám důvod Bohu nevěřit, protože všechno, co Bůh řekne, je zjevená pravda a tak jen přikývnu: „Tak to jo, to jo, to není nic proti ničemu.“

Ještě týden bude běhat po lidském světě zrádce Jidáš, než si vystoupí ze svého těla, jež se bude houpat na osice, a přesídlí do Božího království, protože nikoho víc Bůh nemiluje než Jidáše, a kdo nevěří, ať tam běží a sám se přesvědčí, že je to pravda.

Ostatně tak zní i krédo, jediné a právo krédo, jež je vstupenkou do Božího království: „Věřím, že Kristus vstal z mrtvých a Bůh miluje Jidáše!“

Kdo tomu nevěří, ten se nikdy do Božího království nepodívá. A dobře mu tak, sám si vybral cestu do pekla, sám promarnil svobodu volby, kterou mu ve své milosrdnosti dal Bůh, s nímž tu a tam plkám o všem možném, když jdu právě kolem a zastavím se na kus řeči, takové či makové, s Bohem můžete plkat o čemkoliv a pořád to bude mít duchovní rozměr, a to je prostě fajn.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Karel Trčálek | čtvrtek 30.3.2023 16:32 | karma článku: 13.52 | přečteno: 277x

Další články blogera

Karel Trčálek

Významné kulatiny našeho největšího Básníka

Nepřehlédnutelný básník mé generace slaví v těchto dnech významné kulatiny. Já už jsem mu popřál a napjatě čekám, jací švábi se vyrojí. Takové významné kulatiny jsou jen jednou za život a měly by se pořádně oslavit!

5.6.2023 v 17:26 | Karma článku: 21.17 | Přečteno: 394 | Diskuse

Karel Trčálek

Babišova zabijačka Fialovy vlády v přímém přenosu na Primě

Jistě, když se kácí les, létají třísky, když se zabíjí prase, stříká krev. Ale bez krve by nebylo jelit. Babiš dnes na Primě definitivně zpečetil Fialův osud a stačila mu na to pouhá tři slova...

4.6.2023 v 18:11 | Karma článku: 25.70 | Přečteno: 912 | Diskuse

Karel Trčálek

Gen č. 2, Miroslava Němcová. V odpornosti je síla

Měla by se raději věnovat profesi, kterou vystudovala. Nebo on jí Fiala ta prasata a krávy ekonomicky likviduje? A pořád se také naváží do Miloše Zemana, asi doteď neunesla, že ji odmítl udělat premiérkou

3.6.2023 v 18:00 | Karma článku: 20.20 | Přečteno: 553 | Diskuse

Karel Trčálek

Ďáblem posedlá

Bůh nám dává nekonečnou lásku a naději, takže veškeré naše pozemské snažení směřuje k tomu, abychom, až vstaneme z mrtvých, žili věčně. A právě tomu, abychom žili věčně, se Ďábel snaží zabránit!

2.6.2023 v 17:42 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 195 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Významné kulatiny našeho největšího Básníka

Nepřehlédnutelný básník mé generace slaví v těchto dnech významné kulatiny. Já už jsem mu popřál a napjatě čekám, jací švábi se vyrojí. Takové významné kulatiny jsou jen jednou za život a měly by se pořádně oslavit!

5.6.2023 v 17:26 | Karma článku: 21.17 | Přečteno: 394 | Diskuse

Jiří Herblich

Resilience jako cesta ke štěstí?

Nedojdeš klidu dokud nepochopíš. Pak najdeš to co jsi hledal. Klid, který není klidem ale aktivní součástí života.

5.6.2023 v 14:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

David Vlk

Duc, duc, duc.

A hergot, zase zloději, dobývají se do dveří, bleskne mi hlavou, rychle si po tmě obouvám boty a utahuju gumu na pyžamu.

5.6.2023 v 11:43 | Karma článku: 27.96 | Přečteno: 885 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Podvazky, punčochy, punčocháče, a taky podprsenky

Být krásnou a žádoucí, to dá někdy po čertech práci. Když jsem byla malá, dost mě děsilo, že budu muset nosit punčochy a podprsenku. Zavánělo mi to středověkou mučírnou.

5.6.2023 v 9:13 | Karma článku: 30.09 | Přečteno: 871 | Diskuse

Sofie Černá

Jak Stalin naplánoval loupež

Dne 26. června roku 1907 ve městě Tiflis hlavním městě Gruzie (dnešní Tbilisi) dochází k ozbrojenému loupežnému přepadení, do kterého se zapojilo samotné bolševické hnutí.

4.6.2023 v 20:04 | Karma článku: 17.02 | Přečteno: 371 | Diskuse
Počet článků 2687 Celková karma 21.31 Průměrná čtenost 890

Náhodný host v tichých čajovnách. Zatímco čekám na čaj, lidé venku někam spěchají. Já ne, nemám kam a proč

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...